Kolekcja monet z postaciami z „Hobbita” J. R. R. Tolkiena

Chcąc uczcić długo oczekiwaną premierę pierwszej części trylogii „Hobbit” w reżyserii Petera Jacksona, Nowozelandzka Poczta przygotowała specjalną kolekcję monet oraz znaczków pocztowych, na których widnieją podobizny głównych bohaterów historii – tytułowego Biblo Bagginsa, czarodzieja Gandalfa, władcy elfów Radagasta i wielu innych.

źródło grafiki: SkarbnicaNarodowa.pl

źródło grafiki: SkarbnicaNarodowa.pl

Film jest kolejną po „Władcy Pierścieni” ekranizacją powieści wybitnego angielskiego pisarza J. R. R. Tolkiena, której dokonał nowozelandzki reżyser Peter Jackson. Zarówno pierwsza, jak i druga trylogia zostały nakręcone w ojczyźnie reżysera, dzięki czemu udało mu się na cały świat rozsławić piękno i niezwykłość krajobrazu swojego kraju. Z okazji premiery pierwszej części „Hobbita” władze Nowej Zelandii zorganizowały szeroko zakrojoną akcję promocyjną pod nazwą „100% Śródziemia”, w ramach której m. in. stolica kraju – Wellington – zmieniła na kilka tygodni swą nazwę na „Środek Śródziemia”.

Dla miłośników numizmatyki oraz filatelistyki przygotowano z kolei rarytasy w postaci kolekcji monet, medali i znaczków pocztowych z wizerunkami książkowych i filmowych postaci. Nowozelandzka Poczta podkreśliła, że są to jedyne pamiątkowe monety ze Śródziemia, które uznano oficjalnie za środek płatniczy. Co ciekawe, pierwsza emisja znaczków pocztowych została wyprzedana jeszcze przed premierą samego filmu!

W Polsce te niezwykłe okazy numizmatyczne i filatelistyczne dostępne są za pośrednictwem Skarbnicy Narodowej, o czym informowano na twitterze: https://twitter.com/skarbnica/status/286463970863353856. Przygotowano 200 kolekcjonerskich zestawów. Zarówno monety, jak i znaczki pocztowe zostały umieszczone w specjalnych kartach kolekcjonerskich.


Dodaj opinie