Kolekcja srebrnych dolarów amerykańskich

W kwestii emisji pamiątkowych monet, charakteryzujących się nie tylko realną wartością historyczną, ale także atutami edukacyjnymi, Stany Zjednoczone z pewnością nie mają sobie równych na całym świecie. Niezwykłość amerykańskich numizmatów wynika m. in. z faktu, że w interesujący sposób przedstawiają one rozwój techniczny oraz osiągnięcia cywilizacyjne Nowego Świata.

skarbnica-narodowa-jerzy-waszyngton

Dzięki Skarbnicy Narodowej, oferującej kolekcję „Amerykańskie Srebrne Dolary”, teraz także i polscy kolekcjonerzy mogą wejść w posiadanie tych imponujących monet. W skład kolekcji wchodzą jedne z najbardziej pożądanych okazów numizmatycznych na świecie, między innymi:

  • Srebrna półdolarówka – Jerzy Waszyngton 1982 – moneta upamiętniająca 250. rocznicę urodzin pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, którego rządy miały niezwykle istotny wpływ na wzmocnienie młodego państwa amerykańskiego. Jest to pierwsza wyemitowana w USA srebrna moneta pamiątkowa wybita stemplem lustrzanym, jak również pierwsza moneta pamiątkowa wybita w Stanach Zjednoczonych od 1954 roku.
  • Srebrna półdolarówka – Wystawa Kolumba 1892-1893 – pierwsza w historii amerykańska srebrna moneta pamiątkowa. Upamiętnia ona Wystawę Światową, która pierwotnie miała odbyć się w Chicago w roku 1892 (z okazji 400-setnej rocznicy lądowania Krzysztofa Kolumba w San Salvador). Chociaż ostatecznie wystawa miała miejsce dopiero rok później, już w roku 1892 rozpoczęto emisję monet (kontynuowaną w roku 1893), które miały pomóc w zebraniu funduszy na wspomożenie organizacji przedsięwzięcia.
  • Srebrna półdolarówka – Booker T. Washington 1946 – 1951 – moneta upamiętniająca postać działacza oświatowego i politycznego, który mimo trudnego startu (pochodził z rodziny murzyńskich niewolników) trafił do uniwersyteckich sal wykładowych. Booker T. Washington przeszedł do historii USA jako niezłomny działacz społeczny, walczący o prawa mniejszości afroamerykańskiej, który doprowadził m. in. do powstania ponad 5000 szkół, w których kształcić mogli się czarnoskórzy obywatele Stanów Zjednoczonych.
  • Srebrny dolar – 200 lat Konstytucji USA 1987 – okaz poświęcony dwusetnej rocznicy uchwalenia pierwszej w historii ustawy zasadniczej – konstytucji Stanów Zjednoczonych. Dokument ten miał pierwotnie doprowadzić do centralizacji władzy przy jednoczesnym zachowaniu autonomii poszczególnych stanów w podejmowaniu decyzji dotyczących ich spraw wewnętrznych.
  • Srebrna półdolarówka – JFK 1964 – numizmat dedykowany Johnowi Fitzgeraldowi Kennedy’emu, 35. prezydentowi USA, wyemitowany zaledwie rok po jego tragicznej śmierci. Zaprzysiężony w 1961 roku, pełnił urząd w trudnych czasach zimnej wojny oraz kryzysu kubańskiego. Dzięki znacznemu wsparciu udzielonemu NASA przyczynił się do rozwoju programu „Apollo”, zakończonego pierwszym lądowaniem człowieka na księżycu. Niestety JFK nie doczekał tego historycznego wydarzenia – podczas wizyty w Dallas 22 listopada 1963 roku został śmiertelnie postrzelony.

Okazy wchodzące w skład kolekcji „Amerykańskie Srebrne Dolary” są oficjalnie emitowane przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Co więcej, w świetle restrykcyjnych amerykańskich przepisów dotyczących dystrybucji, emisja pamiątkowej monety wymaga zawsze osobistej akceptacji samego Prezydenta USA. W skład pełnej kolekcji oferowanej przez Skarbnicę Narodową wchodzi 12 emisji, których ekskluzywność dodatkowo podnosi fakt, iż ilość pełnych zestawów jest ściśle limitowana do 25 000 sztuk.

Oficjalne „Amerykańskie Srebrne Dolary” są emitowane przez Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Każda emisja pamiątkowej monety wymaga osobistej zgody Prezydenta USA, zgodnie z rygorystycznymi amerykańskimi przepisami dotyczącymi dystrybucji. Podnosi to ekskluzywność tych, i tak już bardzo poszukiwanych, pamiątkowych, srebrnych monet.

źródło: http://www.skarbnicanarodowa.pl/strona-glowna/amerykanskie-srebrne-dolary


Komentowanie wyłączone.