Legendarne monety świata

Mennica Berlińska postanowiła stworzyć serię, jakiej dotąd brakowało kolekcjonerom. Dzięki międzynarodowej współpracy ze sztabem ekspertów numizmatyki zostały wybite najcenniejsze monety świata w formie ekskluzywnych, nowych replik. Dotychczas, ze względu na cenę, monety te nie były dostępne dla większości kolekcjonerów. Teraz każdy ma szansę dowiedzieć się więcej na temat ich niewiarygodnych historii.

Repliki te bite są stemplem lustrzanym w najczystszym srebrze. Dodatkowo, repliki złotych monet platerowane są 24-karatowym złotem. Precyzję ich wykonania docenią nawet najbardziej wymagający kolekcjonerzy.

Kolekcję otwiera Double Eagle z 1933 roku, replika dolara uznawanego za najdroższą monetę świata. Kryzys gospodarczy, który ogarnął USA na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku zmusił prezydenta Roosevelta do decyzji o przetopieniu wszystkich istniejących szczerozłotych monet wyemitowanych w 1933 roku. Jednak dziesięć z nich, w tajemniczy sposób, dostało się w ręce prywatne. Intensywne poszukiwania prowadzone przez służby specjalne pozwoliły, ponad dwadzieścia lat później, na zlokalizowanie i skonfiskowanie dziewięciu z nich.

Ostatnia moneta „Double Eagle” zniknęła po licytacji przeprowadzonej w 1954 roku, aby w czterdzieści lat później ponownie pojawić się na arenie międzynarodowej. Ostatni raz wystawiona została na licytację w 2002 roku. Anonimowy nabywca zapłacił za nią 7 590 000 USD.


Dodaj opinie