Legendarny Double Eagle z 1933 na wystawie w Polsce

Double Eagle

„National Museum of American History, Smithsonian Institution, Washington, D.C."

Już 16-17 marca 2012 r. w warszawskim Muzeum Rzeźby w Królikarni zobaczymy jedną z najdroższych monet świata – amerykańską dwudziestodolarówkę Double Eagle. W 1933 r. wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Do czasów współczesnych zachowało się tylko 13 sztuk. Obecnie tylko jeden egzemplarz jest w posiadaniu prywatnego właściciela, reszta znanych sztuk należy do rządu USA.

Moneta, którą będzie można zobaczyć podczas wystawy, to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution jako historyczne dziedzictwo USA. Po raz pierwszy w historii, Instytut Smithsonian umożliwia zorganizowanie w Europie wystawy tej cennej monety.

Warszawska wystawa to część tournée po Europie, które rozpocznie się 3 marca 2012 r. w Wielkiej Brytanii. Podczas podróży, trwającej prawie miesiąc, Double Eagle będzie gościć na wystawach w siedmiu europejskich stolicach.

„Najdroższa złota moneta świata – legendarny Double Eagle i jego historia”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie,
ul. Puławska 113a. Wystawa czynna dla zwiedzających: 16 III w godz. 14:00-18:00, 17 III w godz. 10:00-18:00; Więcej informacji na www.double-eagle.pl


Dodaj opinie