Legendarny Double Eagle z 1933 odwiedził Polskę

16-17 marca 2012 r. w warszawskim Muzeum Rzeźby w Królikarni zobaczyć można było jedną z najdroższych monet świata – amerykańską dwudziestodolarówkę Double Eagle. W 1933 r. wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Jednak do czasów współczesnych zachowało się zaledwie 13 sztuk. Obecnie tylko jeden egzemplarz jest w posiadaniu prywatnego właściciela, reszta znanych sztuk należy do rządu USA.

Warszawska wystawa to część tournée po Europie, które rozpoczęło się 3 marca 2012 r. w Wielkiej Brytanii. Podczas podróży, trwającej prawie miesiąc, Double Eagle gości na wystawach w siedmiu europejskich stolicach. Do Polski moneta przyjechała z Pragi. W Warszawie złotą dwudziestodolarówkę zobaczyło ok. 2,5 tys. osób. Magia wydarzenia udzieliła się mieszkańcom Warszawy. Każdy chciał zrobić sobie zdjęcie z rzadką i legendarną monetą.

Monety Double Eagle z 1933 r. kryją za sobą nie lada historię, która w niektórych momentach przypomina sceny z filmów sensacyjnych. Tak naprawdę te monety nie powinny w ogóle istnieć. Dekret wydany przez prezydenta Franklin Roosevelt w 1933 r. zabronił bowiem obywatelom gromadzenia złota i nakazywał wymianę go na walutę papierową. Całe zarekwirowane złoto, warte przeszło 50 mln dolarów, miało zostać przetopione na sztabki i wypełnić skarbiec Fort Knox. Ten sam los miał spotkać także partię wybitych w 1933 r. monet Double Eagle. Kilku sztuk w niejasnych dotąd okolicznościach wymknęło się z mennicy. Przez 70 lat Tajne Służby Stanów Zjednoczonych poszukiwały zaginionych monet. Jedna z nich była wyjątkowo nieuchwytna. Ścigano ją po trzech kontynentach. Przechodziła przez ręce największych kolekcjonerów świata, m.in. wzbogaciła kolekcję monet Farouka, króla Egiptu. W końcu został schwytany i 30 lipca 2002 roku na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku sprzedano go za astronomiczną sumę – 7,6 mln dolarów.

Więcej informacji na www.double-eagle.pl


Dodaj opinie