Najdroższa moneta świata! Liberty Dolar z 1794 roku

W 1792 roku uchwalono akt regulujący obieg walut na terenie Stanów Zjednoczonych. Ze względu na potrzebę jak najszybszego wybicia kruszcowych monet dolarowych, postanowiono wykorzystać do ich wytworzenia srebro.

Wkrótce po rozpoczęciu produkcji okazało się, że tłoki mennicze są zbyt słabe, a otrzymany stop zbyt twardy. Kolejną trudnością była stosunkowo duża średnica i waga monety. Znaczna część emisji miała uszkodzenia powstałe na skutek błędów technologicznych, niewłaściwej rafinacji i błędów wynikających z bicia tych monet.

Okazało się także, że część monet nosi ślady „korekty” pozostałej po usuwaniu nadmiaru stopu. Na dodatek w części emisji zastosowano proces odwrotny – w trakcie wybijania nakładano na czysty krążek monetarny tzw. blank (kawałeczki stopu). W wyniku tego procesu, między poszczególnymi monetami wybitymi jednakową parą stempli wystąpiły drobne różnice w wyglądzie awersu i rewersu (mogła to być dodatkowa gwiazdka lub inny znak).

Szacuje się, iż do dzisiejszych czasów dotrwało zaledwie około 140 monet. Ze względu na problemy przy ich produkcji w 1794 roku, znalezienie egzemplarza wybitego bez skaz było w obecnych czasach prawie niemożliwe.  Dlatego astronomiczna cena, jaką uzyskała ta moneta jest w pełni uzasadniona. Liberty Dolar z 1794 roku, którego poprzednim właścicielem był Steven L. Contursi został zakupiony w prywatnej transakcji przez Cardinal Collection Educational Foundation of Sunnyvale, za niewyobrażalnie wysoką kwotę 7 850 000 USD.

Nowa emisja najdroższej monety świata Liberty Dolar z 1794 roku została wybita w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, z najczystszego srebra próby Ag 999/1000.


Dodaj opinie