Niezwykłe numizmaty inspirowane jajami Fabergé

Kolekcjonerów monet i medali okolicznościowych z pewnością ucieszy wiadomość, że w ofercie Skarbnicy Narodowej dostępny jest już zestaw „Imperialne Jaja 2013”, w skład którego wchodzą trzy unikalne monety inspirowane sławnymi jajami carskimi, znanymi szerzej jako jaja Fabergé. Na szczególną uwagę zasługuje nie tylko sam projekt monet, który zaspokoi z pewnością nawet najbardziej wyszukane gusta estetyczne, ale także sama technika wykonania i zdobienia tych numizmatów, dzięki czemu stanowią one prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów.

skarbnicanarodowa.pl/srebrne-monety/jaja-faberge-2013

skarbnicanarodowa.pl/srebrne-monety/jaja-faberge-2013

Carskie jajka wielkanocne

Powszechnie stosowana nazwa tych wyrafinowanych dzieł sztuki złotniczej pochodzi od nazwiska carskiego złotnika Petera Carla Fabergé, który w 1884 na zlecenie cara Aleksandra III Romanowa wykonał pierwsze jajo dla żony cesarza, Marii, jako prezent wielkanocny. Po śmierci Aleksandra, tradycję zamawiania jednego jajka rocznie z okazji świąt Wielkiej Nocy kontynuował jego syn, car Mikołaj II. Do momentu wybuchu rewolucji w 1917 roku, kiedy to Fabergé udał się na emigrację, wykonane zostały aż 54 sztuki jaj carskich, które już wówczas cieszyły się ogromnym uznaniem w całej Europie. Dziś wartość każdego z oryginalnych jaj sięga nawet kilkudziesięciu milionów dolarów.

Zestaw „Imperialne Jaja 2013”

Sławne jaja wykonywane przez Fabergé posłużyły jako inspiracja do stworzenia niepowtarzalnego zestawu monet, który wśród kolekcjonerów numizmatów zbiera jak najbardziej pozytywne opinie Skarbnica Narodowa słynie z dystrybucji monet i medali na najwyższym poziomie, o czym świadczy m. in. unikatowe zdobienie wszystkich trzech monet wchodzących w skład zestawu „Imperialne Jaja 2013” wykonanych techniką cloisonné, polegającą na wtapianiu emalii w monetę i wypełnianiu nią przestrzeni powstałej na powierzchni poprzez użycie przylutowanych cienkich drucików. Co więcej, kolorowe rewersy poszczególnych egzemplarzy (czerwonego, pomarańczowo-złotego i zielonego) zostały dodatkowo ozdobione efektownymi kryształkami Bohemia. Nawiązanie do źródła inspiracji przejawia się ponadto w jajowatym, niezwykle rzadkim dla monet, kształcie.

Należy także wspomnieć, że każda z monet wykonana jest z czystego srebra (999/1000), a nakład zestawu jest limitowany – wyemitowanych zostało jedynie 2500 sztuk każdego z numizmatów. Dla kolekcjonerów ważną informacją będzie również to, że do każdego zestawu dołączony jest specjalny certyfikat, potwierdzający autentyczność monet.

Źródło informacji: http://www.skarbnicanarodowa.pl/emisje-pamiatkowe


Dodaj opinie