Replika 8 argentyńskich Escudo z 1813 roku. Najrzadsza złota moneta Ameryki Łacińskiej!


8 escudo w złocie z 1813 roku upamiętnia jedną z najrzadszych i najładniejszych monet XIX wieku. Wybito je w mennicy znajdującej się w miejscowości Potosi, słynącej w owych czasach z wielkich pokładów srebra. Na świecie istnieje jedynie dwanaście egzemplarzy tej rzadkiej monety. W roku 2008 roku jeden z domów aukcyjnych oszacował wartość tej monety na 89 125 dolarów amerykańskich.

Jej awers przedstawia słońce z ludzką twarzą. Jest to tzw.  Słońce Majowe (Sol de Mayo) – jeden z narodowych symboli Argentyny.  Nawiązuje ono do wizerunku inkaskiego bóstwa solarnego Inti.

Na rewersie, między flagami i umieszczonymi pod nimi armatami, tworzącymi tak zwane  panoplia znajduje się godło, które od 1944 roku uznano oficjalnym godłem Argentyny. W jego górnej części znajduje się wschodzące słońce, symbolizujące wzrost i powstawanie potęgi kraju. W centrum tarczy widnieją dwie dłonie w uścisku trzymające drzewce, na których znajduje się kolejny symbol pokoju – czapka frygijska.

Nowa emisja najrzadszej monety Ameryki Łacińskiej została wybita w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym, z najczystszego srebra Ag 999/1000. Dodatkowo emisja ta została uszlachetniona 24-karatowym złotem.


Dodaj opinie